Pytania i odpowiedzi Powrót >

1. Co to jest hotel dla owadów zapylających?

Hotel dla owadów zapylających to specjalna konstrukcja zbudowana po to, aby dać tym owadom schronienie. Takie hotele buduje się z naturalnych materiałów, mogą mieć różne kształty i rozmiary. Do ich budowy i wypełnienia wykorzystuje się m.in. drewno, glinę, słomę, tyczki bambusowe, patyki, suche liście, doniczki gliniane i pokruszone cegły. Dobór materiałów podyktowany jest gatunkiem owadów, jakie chce się zaprosić do hotelu. Na przykład pszczoły murarki bardzo lubią mieszkać w suchej trzcinie lub w bambusowych tyczkach, których wyloty zalepiają gliną. Domek dla trzmieli warto wyścielić suchymi liśćmi. W jednym hotelu mogą zamieszkać różne gatunki owadów. Znajdą w nim miejsce do rozmnażania, mogą przezimować lub schronić się przed deszczem.

2. Co to znaczy, że mogę adoptować pszczołę?

Chcemy, że każdy mógł wziąć udział w naszej akcji pomagania dzikim zapylaczom. Tylko razem, w wielkim roju, możemy zbudować odpowiednie hotele dla nich. „Adoptowanie pszczoły” to symboliczna forma, w której każdy może przekazać 2 PLN na nasz projekt. Za każde 400 adoptowanych pszczół zbudujemy jeden hotel dla owadów zapylająych i odsłonimy jeden fragment obrazka przygotowanego specjalnie dla nas przez legendę polskiego komiksu, Tadeusza Baranowskiego, autora takich hitów jak „Antresolka Profesorka Nerwosolka”, czy „Na co dybie wielorybie, czubek nosa Eskimosa”.

3. Czym różni się hotel od ula?

W ulu – którym opiekują się pszczelarze – mieszkają pszczoły miodne. To owady hodowlane żyjące w koloniach i produkujące miód. W hotelach z kolei mieszkają owady dziko żyjące, w w większości nie tworzące kolonii (wyjątkiem są np. trzemiele, które tworzą niewielkie kolonie) i nie produkujące miodu.

4. Jakie owady zamieszkają w naszych hotelach?

Przeróżne! Z owadów zapylających na pewno pszczoły samotnice, na przykład murarki, samotki i porobnice. Inne pszczołowate, które mogą znaleźć schronienie w naszym hotelu, to trzmiele. Zapewne zamieszkają tam także inne zapylacze, np. bzygowate (owady z rzędu muchówek). Być może hotel polubią motyle, złotooki i biedronki. Mamy nadzieję, że będzie tych owadów jak najwięcej.

5. Gdzie i kiedy staną hotele?

Hotele pojawią się w polskich miastach na wiosnę 2014 roku. Postawimy je w publicznie dostępnych przestrzeniach zielonych (parki miejskie, ogrody, ogródki działkowe) w polskich miastach. Dokładne miejsca ustalimy wspólnie z miastami i wszystkimi, którzy będą chcieli wziąć udział w procesie decydowania.

6. Czy owady mieszkające w hotelu będą w nim bezpieczne?

Tak. Każdy z hoteli zostanie zabezpieczony siatką, na tyle drobną, aby nie przepuściła żadnego drapieżcy, na przykład szerszenia. Siatka zabezpieczy mieszkańców hotelu przed zakusami innych zwierząt.

7. Co dają nam owady zapylające w mieście?

Hotele dla owadów zapylających są coraz bardziej popularne wśród miłośników ogrodów. Mieszkające w nich owady zapewniają odpowiednie zapylenie warzyw, drzew, owoców i roślin ozdobnych. Są więc szczególnie pożądane na przykład na terenie ogródków działkowych, ale także w parkach i innych zielonych przestrzeniach miasta. Odpowiednio zapylone drzewa dają np. nasiona, którymi żywią się ptaki.

8. Po co hotele dla owadów w mieście?

Ponieważ wiedzie im się coraz gorzej. Okazuje się, że „zbyt starannie” dbamy o nasze parki i ogrody: przystrzygamy trawę do samej ziemi, wygrabiamy liście, usuwamy kupki ziemi i piasku. Owady nie mogą znaleźć w takich warunkach bezpiecznego schronienia. Od tysięcy lat nieustannie, niestrudzenie pomagają nam one przy produkcji żywności – czas, żebyśmy my im teraz pomogli, tym bardziej, że robimy to we własnym interesie. To przecież one zapylają 84 procent roślin, którymi się żywimy!

9. Czy przebywanie w pobliżu takich hoteli będzie bezpieczne? Czy te owady żądlą?

Samotne pszczoły nie żądlą, podobnie bzygowate. Samice trzmieli (królowe i robotnice) mają żądła i sprowokowane mogą użądlić. Jednak nie są agresywne, przypadki użądleń wydarzają się sporadycznie i jedynie w samoobronie. Trzmiele nie umierają po użądleniu (inaczej niż pszczoły miodne), a ich jad jest o wiele mniej niebezpieczny dla człowieka niż jad pszczoły miodnej.

10. Kto będzie opiekował się hotelami?

Będziemy ich doglądać i sprawdzać jak wygląda ich stan. Na pewno będą wymagać napraw, okresowej dezynfekcji (chcemy uchronić ich mieszkańców przed chorobami i pasożytami).

11. Czy mogę taki hotel zbudować na własną rękę?

Oczywiście! Na wiosnę 2014 r. udostępnimy instrukcje ze wskazówkami jak budować takie hotele. My budujemy takie cztero i pięciogwiazdkowe ;-), ale to nie znaczy, że mniejsze i prostsze konstrukcje nie są równie użyteczne. Najprostsze hotele to po prostu pęczki trzciny lub tyczek bambusowych . Ważne, aby zawsze były osłonięte przed deszczem i ustawione w zacisznym miejscu.

12. Na co konkretnie pójdą moje pieniądze?

Za pieniądze zebrane w naszej akcji przede wszystkim zbudujemy hotele dla dzikich zapylaczy. Chcemy ich zbudować 100 na terenie całej Polski. Ile ich finalnie będzie, zależy od nas wszystkich. Skąd ta cena? Dobrze zbudowany hotel to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja. Musi mieć odpowiedni wymiar, musi być zadaszony, konieczne jest osłonięcie go siatką aby chronić lokatorów przed drapieżnikami (np. szerszeniami). Ponieważ stoi w miejscu publicznym, musi mieć wzmocnioną konstrukcję, która jednocześnie będzie jak najkorzystniejsza dla jego mieszkańców. Oprócz budowy hotelu Fundacja Greenpeace Polska zajmuje się także prawdziwymi programami edukacyjnymi na rzecz ochrony pszczół (w odróżnieniu od greenwashingowych, czyli pozorowanych i jedynie wizerunkowych działań korporacji), skierowany przede wszystkim do uczniów, a także do ludzi zajmujących się ogrodnictwem w miastach. Walczymy o zakaz stosowania szkodliwych dla pszczół i dzikich zapylaczy środków ochrony roślin, wspieramy też polskich pszczelarzy i pszczelnictwo.

13. Czy proces przelewania pieniędzy jest bezpieczny?

Tak, korzystamy z usługi systemy PayU, który zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa płatności online.

14. Czym jest zapylanie przez owady (owadopylność)?

Zapylanie jest procesem, w którym pyłek jest przenoszony na znamię słupka, w wyniku czego dochodzi do zapłodnienia i wykształcenia nasion. Owadopylność najczęściej występuje u roślin o barwnych kwiatach, które dodatkowo silnym zapachem zwabiają do siebie owady, takie jak pszczoły, osy, a także niekiedy mrówki, żuki i motyle. Spożywając nektar, przenoszą one jednocześnie pyłek z kwiatu na kwiat. Istnieje również zjawisko wiatropylności, wówczas lekki pyłek jest przenoszony z jednej rośliny na drugą przez wiatr. Możliwe jest też zapylanie z udziałem kręgowców, np. ptaków lub nietoperzy.

15. Jaka jest ekonomiczna wartość zapylania przez owady?

Najnowsze dane szacunkowe na temat globalnych korzyści ekonomicznych wynikających z zapylania wskazują, że jest ono warte ok. 265 mld EUR rocznie (wielkość ustalona na podstawie wartości zbiorów zależnych od procesu zapylania). Należy zwrócić uwagę, że wartość ta nie uwzględnia faktu, że gdyby proces naturalnego zapylania został poważnie zakłócony lub w ogóle przestał funkcjonować, strata prawdopodobnie byłaby nieodwracalna, a wtedy prawdziwa wartość okazałaby się nieskończenie wysoka. Oprócz roślin uprawnych, większość dziko żyjących gatunków roślin (około 90%) potrzebuje pośrednictwa zwierząt w procesie zapylania. Oznacza to, że inne usługi ekosystemu (oraz dzikie siedliska je zapewniające) także są uzależnione, bezpośrednio lub pośrednio, od owadów zapylających.

16. Które rośliny uprawne zależne są od zapylania przez owady?

Tysiące gatunków - owoce, warzywa, rośliny paszowe, m.in. jabłka, gruszki, truskawki, pomidory, papryka, migdały, słonecznik, kawa, herbata, lucerna – gatunków tych jest naprawdę wiele. Zboża (np. pszenica, ryż, kukurydza), które stanowią znaczną część naszej diety, są w większości wiatropylne. Jednak załamanie się populacji owadów zapylających fatalnie wpłynęłoby na dostępność większości najbardziej odżywczych składników naszej diety, takich jak owoce i warzywa oraz składników pasz niezbędnych w przemyśle nabiałowo-mięsnym.

Udało się!

Adoptowaliście pszczoły w 100 hotelach i odkryliście cały obrazek Tadeusza Baranowskiego. Hotele już wkrótce powstaną w miastach w całej Polsce.

Greenpeace cały czas działa na rzecz pszczół. Cały czas możesz pomagać razem z nami!

Wesprzyj >
rand 8253